Gaśnice pianowe

W tej części naszego sklepu internetowego znajdują się jedne z najpopularniejszych rodzajów gaśnic, czyli warianty pianowe. Bardzo dobrze sprawdzają się one w przypadku pożarów ciał stałych oraz cieczy łatwopalnych – więcej na ten temat opowiadamy poniżej. Jak działa gaśnica pianowa? Jak wskazuje nazwa, gaszenie ognia odbywa się za pomocą wystrzeliwanej ze środka piany. Takie urządzenie napełnione jest specjalną mieszanką wody i środka pianowego w postaci koncentratu. Wyrzucany jest on przez dyszę urządzenia pod wpływem sprzężonego gazu, najczęściej dwutlenku węgla lub azotu. Dużym plusem proponowanych tu urządzeń jest łatwość czyszczenia pozostałości piany. To duża zaleta na przykład w porównaniu do wariantów proszkowych, które są drugim najpopularniejszym rodzajem urządzeń.

Gaśnica pianowa – gdzie znajduje zastosowanie?

Ten rodzaj gaśnicy najczęściej stosowany jest w przypadku pożarów typu A i B. O pierwszych z nich mówimy w przypadku palących się ciał stałych, takich jak drewno, papier, tworzywa sztuczne czy też węgiel. Drugie z nich dotyczą natomiast zapalenia się cieczy palnych i materiałów topiących się. Zaliczyć można do nich benzynę, aceton, alkohol czy też lakiery. Trzecia grupą pożarów, przy których zastosowanie znajduje gaśnica pianowa, są pożary grupy F. W tym przypadku mowa o palących się produktach żywnościowych: tłuszczach i olejach jadalnych. Należy jednak pamiętać, że tu najlepszym wyjściem jest używanie specjalnych modeli do zastosowania gastronomicznego

Zabronione jest natomiast używanie tego typu urządzenia do gaszenia sprzętu elektrycznego – niestety piana dobrze przewodzi prąd, co stwarza dodatkowe zagrożenie. Z podobnego powodu nie wolno też używać ich w przypadku pożarów substancji reagujących z wodą.

Jeśli istnieje potrzeba użycia gaśnicy, należy odwrócić ją do góry dnem, zerwać plombę zabezpieczającą i wcisnąć zbijak, który uwalnia gaz napełniający zbiornik urządzenia. Po kilku sekundach można skierować dyszę w kierunku ognia i otworzyć zawór. Jak już wspomniano wyżej, są to urządzenia ekologiczne – nie tylko łatwo czyści się pozostałości po ich użyciu, lecz także można napełniać je ponownie do kolejnego użytku.

Różne rodzaje urządzeń do lokali i zakładów pracy

W punktach gastronomicznych dobrze sprawdzi się zwykła gaśnica przenośna. Obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak zakłady przemysłowe, stacje paliw czy też magazyny ciał stałych i cieczy łatwopalnych, można zaś wyposażyć w gaśnice na specjalnym wózku, który ułatwia transport urządzenia na miejsce tlącego się pożaru.

Zachęcamy do składania zamówień w naszym sklepie internetowym z artykułami PPOŻ i BHP. Dokładamy starań, by w naszym asortymencie znajdowały się tylko urządzenia od zaufanych producentów, które skutecznie poradzą siebie z neutralizacją niebezpieczeństwa. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu – chętnie rozwiejemy wątpliwości. Zapraszamy również do odwiedzenia jednego z naszych punktów stacjonarnych w Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Chorzowie i Wrocławiu.

Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów
Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów