Gaśnice proszkowe

Dzięki asortymentowi sklepu internetowego Starkam można wyposażyć się w wiele rodzajów sprzętu ppoz. Dostępne w tej kategorii gaśnice proszkowe używa się głównie do pożarów:

  • typu A: ciał stałych o pochodzeniu organicznym,
  • typu B: cieczy palnych i materiałów topliwych,
  • typu C: gazów palnych.

Na każdej gaśnicy powinno znajdować się oznakowanie wskazujące na to, do jakiego pożaru jest przeznaczona. Zakres ten zależy od zastosowanego proszku gaśniczego. Niektóre z dostępnych sprzętów wypełnione są środkiem wytworzonym na bazie węglanów – wtedy mają zastosowanie przy pożarach typu B i C. Z kolei jeśli mamy do czynienia z proszkiem fosforanowym, będą to pożary typu A, B i C. W naszej ofercie znajdują się ponadto modele, które poza wymienionymi typami radzą sobie również z pożarami typu E (dotyczących urządzeń pod napięciem do 245 kV).

Zachowanie ostrożności

A w przypadku jakich pożarów nie należy ich używać? Sprzęt tego typu nie ma zastosowania przy palących się olejach i tłuszczach na urządzeniach kuchennych. Nie powinno się go również stosować do tłumienia pożaru urządzeń w ruchu. To dlatego, że wykorzystany proszek może powodować zatarcia. Jednak nawet mimo tych ograniczeń sprzęt ten jest bardzo wszechstronny. Spotkamy się z nim w wielu miejscach.

Rodzaje i zastosowanie gaśnic proszkowych z oferty sklepu Starkam

Najmniejsza gaśnica proszkowa z naszego asortymentu ma niewielki rozmiar i wagę 1 kg. Doskonale nadaje się do bagażników samochodów, przyczep kempingowych czy też łodzi motorowych. Z kolei największe warianty mają wagę 25 i 50 kg i są to produkty przewoźne. Dołączony jest do nich wózek ułatwiający transportowanie ich na miejsce, w którym przeprowadzana jest akcja gaśnicza i ratunkowa. Z takiego rozwiązania korzysta się przede wszystkim w budynkach wielkopowierzchniowych: na halach produkcyjnych, w tartakach i magazynach, a także na stacjach benzynowych.

Najszerszy wybór obejmuje zaś urządzenia o średniej pojemności i ze średniej półki cenowej. Sprzęt o wadze 4 kg, 6 kg, 9 kg lub 12 kg znajdziemy w budynkach wszelkiego rodzaju: siedzibach instytucji publicznych, urzędach czy biurowcach.

W naszym sklepie internetowym oferujemy produkty spełniające warunki normy PN EN3, a także Dyrektywy Bezpieczeństwa PED 2014/68/UE. Wiele z dostępnych modeli można wielokrotnie napełniać.

Zasada działania

Gaśnica proszkowa działa bardzo podobnie, co inne typy tego sprzętu przeciwpożarowego. Wyposażona jest w zawór i dźwignię, a także nabój z azotem lub CO2, które wyzwalają wybrany środek gaśniczy (węglanowy lub fosforanowy). Ich działanie opiera się na zatrzymaniu procesu spalania poprzez antykatalizę. Ponadto, odcinany jest dopływ napędzającego spalanie tlenu, a to za sprawą topienia się i spieniania zastosowanych proszków. Emitowany z urządzenia strumień gazu (dwutlenku węgla lub azotu) również przyczynia się do tłumienia płomieni. Dzięki obecności zaworu prace można też chwilowo przerwać.

Zapraszamy do składania zamówień na ten i inne sprzęty ppoz w naszym sklepie internetowym.

Pokazuje 1 - 16 z 16 elementów
Pokazuje 1 - 16 z 16 elementów